Chełmce
Kościół p.w. Narodzenia N.M.P. w Chełmcach
Budowniczy: Schlag und Söhne
Organy w Kościele p.w. Narodzenia N.M.P. w Chełmcach to instrument jedyny w swoim rodzaju. Unikatowy charakter tego instrumentu na skalę światową nadaje szafa organowa, na której znajdują się grające i poruszające figurki aniołów. Parafianie przyzwyczaili się do specyficznego wyglądu instrumentu z figurkami 12 aniołów. Zagadką dla nas było, gdzie powinny być zamontowane pozostałe figury, które od wielu lat były przechowywane w szafie parafii. Opatrzność czuwała nad przedsięwzięciem. Ksiądz Jacek Paczkowski opiekujący się z ramienia Kurii organami odnalazł fotografię pierwotnego wyglądu instrumentu (zdjęcie po prawej).

Okazało się, że nad organami znajdowała się gloria obudowana zwieńczeniem drewnianym, na którym było osadzone pozostałe 12 figur. Całość wymagała rekonstrukcji i naprawy. Dzięki decyzji księdza proboszcza Józefa Kwiatkowskiego zostały podjęte prace rekonstrukcyjne. Na podstawie odnalezionej fotografii organmistrz Andrzej Sutowicz wykonał projekt zwieńczenia.

Po konsultacjach z Konserwatorem Dzieł Sztuki panem Markiem Kawczyńskim, firma Adama Olejnika przystąpiła do rekonstrukcji tego elementu. W pracowni "Organmistrzostwo Andrzej Sutowicz" zostały wykonane przekaźniki i miech, który porusza figurami.

Powstał projekt zasilania powietrznego, przekaźnika tonowego i 25 przekaźników dla figur aniołów. Potrzebne było około 20 metrów kanałów powietrznych, 400 metrów ołowianej rurki sterującej pracą przekaźników, 100 metrów konduktów powietrznych i miecha do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia powietrza. Prace te muszą być wykonane z odpowiednią starannością, wymagają czasu oraz dostępu do wnętrza instrumentu. Rekonstrukcja figur została ukończona.

Po wykonaniu dalszych niezbędnych prac Parafia w Chełmcach będzie mogła poszczycić się instrumentem jedynym w swoim rodzaju. Instrumentem o niespotykanych walorach brzmieniowych i wizualnych - zabytkiem skali światowej.
W sierpniu 2009 roku wraz z firmą Adama Olejnika rozpoczynamy restaurację organów firmy Schlag und Söhne. Organy o trakturze pneumatycznej, wiatrownice stożkowe. Na szafie organowej w Chełmcach znajduje się wiele figur okazało się że 24 anioły posiadają gongi na których będą grały młoteczkami. Jeden z aniołów został zabrany do warsztatu i uruchomiony.
Dyspozycja:  
Manuał I    C-f3     Manuał II    C - f3     Pedał C - d1
1. Bourdun 16'       1. Liebl.Gedeckt 16'       1. Principal-Bass 16'  
2. Principal 8'     2. Geigen Prinzipal 8'     2. Violon 16'  
3. Gambe  8''       3. Salicional 8'       3. Subbas 16'  
4. Trenuna  8' (w rzeczywistości Hohflöte 8')     4. Portunal  8'       4. Violoncello 8'  
5. Flaute     8'       5. Aeoline  8'       5. Octavbass    4'  
6. Hohflöte 8'       6. Flöte  8'        
7. Octave   4'       7. Travers Flöte  4'        
8. Quinte   22/3' u. Octavo 2'       8. Fugara   4'        
9. Mixtur   3-4f        9. Kornett-Mixtur   2-4f        
               
Koppeln       Stałe kombinacje    Rollschweller Anzeiger      
1. Manual-Koppel       Piano    Rollschweller      
2. Pedal-Koppel I       Mezzo Forte    Windprobe      
3. Pedal-Koppel II       Forte    Rollschweller Auslöser      
4. Sup-Octav Koppel II-I       Tutti    General-Koppel      
5. General-Koppel       Piano Pedal    Kalikant      
Uszkodzona górna labia i noga piszczałki
1. Rozlutowanie baczki
2. Rozłączenie korpusu i nogi
3. Wyrównanie krawędzi górnej labii
4. Wyprostowanie nogi
5. Zlutowanie wszystkich elementów
Menu
Kontakt
Organizacje do których należymy: